"12 Miesięcy"

 

78 PREMIERAdwanasciemies

Autor  -  Samuił Marszak
Tłumaczenie, adaptacja i reżyseria - Mieczysław Synakiewicz
Scenografia i kostiumy - Dorota Główczyńska, Dariusz Piotrowski
Muzyka - Marian Szczepański
Światło - Włodzimierz Stawisiński
Dźwięk - Paweł Linowiecki

OBSADA:

BABUSZKA - Agata Mazurek
KANCLERZ - Artur Kujawa
PASIERBICA - Urszula Pytel
KRÓLEWNA - Julia Pruszczyńska
ANGELO, NAUCZYCIEL MUZYKI I TAŃCA - Patryk Ćwikliński
PRZEMIJANIE - Emilia Kuczmaja
PROFESOR - Maciej Obuchowicz
MACOCHA - Zuzanna Wiśniewska
CÓRKA - Gabriela Wyszyńska
MIESIĄCE - Michał Borkowski, Oliwier Hernacki, Adam Jakubas, Adam Lewandowski,
Aleksander Michalski, Mateusz Stasiecki, Adam Zaleski, Jan Żyżelewicz
DWORZANIN - Eryk Dziuba
DAMY DWORU - Hanna Borkowska, Oliwia Czerwińska, Oliwia Kwiatkowska, Zuzanna Stasiak, Kaja Wiśniewska

* * *

Świetna muzyka, kolorowe kostiumy i scenografia oraz doskonała gra młodych aktorów tworzą od pierwszych chwil niezwykły klimat, który towarzyszy widzom już do końca spektaklu. Wyreżyserowany przez Mieczysława Synakiewicza spektakl został oparty na motywach rosyjskiej baśni, w związku z czym w wielu aspektach widoczne były nawiązania do wschodniej kultury.

Opowieść o tajemniczych wydarzeniach snuje Babuszka (w tej roli doskonała Agata Mazurek). Wraz z nią na początku spektaklu widzowie poznają królewskiego Kanclerza (Artur Kujawa) i biedną sierotkę (Urszula Pytel), zmuszoną spełniać wszystkie polecenia macochy i jej okrutnej córki.

1

Spokojna fabuła zmienia się błyskawicznie, gdy akcja przenosi się do pałacu, w którym rządy sprawuje kapryśna Królowa (w tej roli Julia Pruszczyńska), przekonana o swojej niezwykłości i nieomylności. Królewna uważa, że każdy nonsens może uczynić obowiązującym prawem. Mądry Profesor (Maciej Obuchowicz) próbuje ją przywołać do porządku, ale jego wysiłki nie przynoszą efektu. Po serii nierozsądnych rozkazów Królewna zażyczy sobie, aby w środku zimy ktoś przyniósł jej przebiśniegi.

2

Widzowie szybko przekonują się, że ten kaprys będzie miał straszne skutki dla biednej sierotki. Dziewczynka zostaje wysłana przez macochę w mroźny dzień do lasu, by nazbierać dla Królowej przebiśniegów. Błądząc po lesie jest bliska zamarznięcia. Gdy wydaje się, że nie ma już dla niej ratunku, na scenie pojawiają się niezwykłe postacie – Przemijanie (w tej roli Emilia Kuczmaja) i jej dwunastu braci, którzy uczą bohaterów (oraz przede wszystkim widzów), że w życiu najcenniejsza jest przyjaźń, wzajemne wsparcie i pomoc.

3

Mimo ważnego przesłania płynącego ze spektaklu, został on utrzymany w wesołym tonie – głównie za sprawą dialogów głównych bohaterów, tj. Babuszki i Kanclerza. Do uzyskania ostatecznego efektu, czyli barwnego i emocjonującego widowiska, niewątpliwie przyczynili się młodzi aktorzy, którzy odgrywali swoje role z dużym zaangażowaniem. Znaczącym walorem była również muzyka, świetnie odzwierciedlająca emocje towarzyszące widzom.

(recenzja spektaklu opublikowana na portalu ddwloclawek.pl)

Data

04 grudzień 2015